Beletrie česká

Kisch Egon Erwin - Pražská dobrodružství

49 Kč

  • Kód: Pražská dobrodružství - Kisch
  • Dostupnost : ihned
  • Stav zboží : použité
  • ZBOŽÍ SKLADEM (1 ks)

popis
Kniha novinářských črtů E.E. Kische zachycuje Prahu předválečného období na počátku 20. století. Kisch popisuje všechny tváře hlavního města a ve svých postřezích se věnuje většině městských částí. Hlavní roli hrají v Kischově vyprávění chudáci, žebráci, hospodští povaleči, děvčata a mladí. Vzpomíná také na své mladé časy, zavádí do útulny pro nezaměstnané, do svého vlastního výkonu trestu na vojně, do laciné vývařovny, na sběr chmelu na Žatecko, do ústavu pro padlé dívky a rozhodl-li se psát o nějaké sociální záležitosti, neváhal se na chvíli k té či oné skupině přidat a dělat jednoho z nich.
 
V bohatém životě světoběžníka Kische hrála Praha zcela mimořádnou úlohu. Na Starém městě se narodil a v Praze strávil převážnou část svého žití, zde prodělával učební léta své žurnalistické dráhy, na pražských ulicích a v pražských lokálech objevoval skrytá dobrobružství všedního dění. A v této knize se na pozadí volně řazených reportáží s pražskou tématikou jakoby v druhém sledu promítá i kus autorova vlastního života, spjatý s Prahou. Kisch byl zlákán zabývat se pražským primátorem, zatoužil znovu si oživit zájmy, jež byly smyslem jeho chlapeckých let. Vynikná tu jeho láska k Praze: provádí staroměstkými uličkami a už neexistujícími průchody, zná historii kdejaké budovy, zvěčňuje povolání, která již pohřbil moderní čas, a sociální zařízení,která za socialismu přestala mít smysl, věnonuje se i nočnímu životu a postavičkám z polosvěta, jehož atmosféru Kisch tak dobře znal.
 
Pražská dobrodružství jsou jednou z mála knih, v nichž jako v lávě konzervovaná dál žije dávná stará Praha, která dnes již není a žije oživena Kischovým mistrným vyprávěčským stylem, jenž je okořeněn osobitým humorem a schopností vyhmátnout z šedého toku života právě to nevšední a dobrodružné. Nelze než doporučit pro všechny ty, kteří si Rakousko-Uhersko a první republiku malují v růžových barvách.
 
překlad z německého originálu Jarmila Haasová-Nečasová
střední formát knihy 14 x 20,5 cm
vydal: SNPL - 1962
vydání: 1.
náklad: 15 400 výtisků
vazba tuhá celoplátěná s přebalem
192 stran
stav knihy: dobrý, zachovalá - na plátěné vazbě flek (stopa po vlhku) nezasahující dovnitř knihy
Antikvariátní POUŽITÁ KNIHA


Tento produkt byl přidán dne Pondělí 05. únor 2018.