Historické romány

Neff Vladimír - Veselá vdova

69 Kč

  • Kód: Veselá vdova - Neff (1961)
  • Dostupnost : ihned
  • Stav zboží : Použité
  • ZBOŽÍ SKLADEM (1 ks)

popis
Čtvrtý díl pětidílné rodové ságy Bornů a Nedobylů (Sňatky z rozumu, Císařské fialky, Zlá krev, Veselá vdova a Královský vozataj) je věnován druhé generaci zakladatelů obou rodů, těch, kteří už nepoznali tvrdé životní podmínky svých otců. Nedobylovy děti rozbíhají po světě a dětěm Bornů se rozvíjejí a zase hroutí obchody. Blahobytný poklid Nedobylovi rodiny, nevšímavé k sociálním třenicím rakousko-uherské monarchie 90-tých let 19. století, naruší smrt nejstaršího syna, který se stane jednou z obětí omladinářského procesu. Také dědicové Jana Borna nemají otcovi vlastnosti pro podnikání. Obě vdovy nakonec stmelují rodiny sňatky svých dětí.
 
Historie Nedobylů a Bornů pozbývá ve čtvrtém dílu již nadobro charakteru gründerství, který dodával zakladatelům obou rodů určité sociální opodstatnění. Ke slovu se dostává druhá generace, která nepoznala tvrdé životní podmínky svých otců, nesdílí ani jejich ideály a jen lehkomyslně tyje z ovoce jejich práce.
Osou tohoto románu je příběh Nedobylovy vdovy a jejích dospívajících dětí - rodiny důsledně nevšímavé ke světu národnostních a sociálních třenic, jimiž je zmítána rakousko-uherská monarchie v 90-týh letech 19. století a v prvním desetiletí dvacátého věku. Blahobytný rodinný poklid naruší nešťastný konec prvorozeného Metoděje, jenž se shlukem náhod stává jednou z obětí omladinářského procesu. Ani z druhého syna, do jehož osudu je promítnut vzrušující životopis Emy Destinnové, ani z mladších dvou chlapců a dcery nepodaří se matce vypěstovat osobnosti, jak si po smrti svého přízemního a praktického manžela předsevzala. Rovněž Jan Born, gründerský vrstevník starého Nedobyla, nenachází u svých dědiců vlastnosti nezbytné k úspěšnému obchodnímu podnikání. Důstojně stárnoucí Hana Bornová a veselá Nedobylova vdova stmelují své rody rozumovými sňatky dětí, přitom bezděky přejímají donucovací metody vlastních rodičů, proti nimž kdysi zoufale hájily právo na svobodnou volbu životního partnera.
 
Pentalogii lze přirovnat ke klasickým dílům světové prózy tohoto žánru, např. Buddenbrookovým od Thomase Manna nebo ke Galswortyho Sáze rodu Forsythů.

střední formát knihy 14 x 20,5 cm
vydal: Československý spisovatel - 1961
edice: Žatva  svazek 281
náklad: 26 000 výtisků
vydání: 1.
vazba tuhá celoplátěná s přebalem
364 stran
stav knihy: velmi dobrý, zachovalá -
přebal lehce poškozen
Antikvariátní POUŽITÁ KNIHA


Tento produkt byl přidán dne Pondělí 30. duben 2012.

Zákaznící, kteří si koupili toto zboží, objednávali také...