Historické romány

Neff Vladimír - Zlá krev

69 Kč

  • Kód: Zlá krev - Neff (1969)
  • Dostupnost : ihned
  • Stav zboží : Použité
  • ZBOŽÍ SKLADEM (1 ks)

popis
Třetí díl pětidílné rodové ságy Bornů a Nedobylů (Sňatky z rozumu, Císařské fialky, Zlá krev, Veselá vdova a Královský vozataj) zavádí do Prahy 80-tých a počátku 90-tých let 19. století, kterému dal autor nadobyčej dramatický půdorys. Vyvstávají z něho tragicky se naplňující životní příběhy trojice postav, známých už z předchozích dvou dílů: Martina Nedobyla, Míši Borna a Karla Pecolda. Z kritického nadhledu poznáváme tu morální podobu českého měšťáctva v další jeho vývojové epoše, kdy jeho gründeři odcházejí a nastupující generace je už představitelkou moderního kapitalismu přelomu století.
 
Nedobyl z lakoty opustil svůj ideál vybudovat ze Žižkova výstavnou obec a místo toho staví levné dělnické činžáky. Umírá a uvědomí si, že jeho dílo přišlo na zmar. Bolestně postižen byl i Born, zakládající si na svém vlastenectví. Z jeho národně odrodilého syna Míši, okázalého českého vlastence, se stal odrodilec a nakonec policejní donašeč a konfident, udávající své vysokoškolské kolegy. Jeho mravní protipól ztělesnil tu autor v postavě mladého zedníka Pecolda, aktivního účastníka probouzejícího dělnického hnutí, které postupně nabývá na významu. Nakonec tragický osud stíhá i Pecolda, který po vězení umírá jako oběť při potlačování stávky.
 
Pentalogii lze přirovnat ke klasickým dílům světové prózy tohoto žánru, např. Buddenbrookovým od Thomase Manna nebo ke Galswortyho Sáze rodu Forsythů.

střední formát knihy 14 x 20,5 cm
vydal: Československý spisovatel - 1969                                                                    
vydání: 5.
náklad: 50 000 výtisků
vazba tuhá celoplátěná s přebalem
340 stran
stav knihy: velmi dobrý, zachovalá -
stránky nažloutlé, přebal lehce poškozen
Antikvariátní POUŽITÁ KNIHA


Tento produkt byl přidán dne Pondělí 30. duben 2012.

Zákaznící, kteří si koupili toto zboží, objednávali také...